Тишківська сільська рада

Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Історія села Федорівка

Дата: 13.04.2021 13:57
Кількість переглядів: 2193

   Село Федорівка засновано в середині 18 століття. Точної дати його заснування, звісно, немає, але в книзі «Подворовая перепись Елисаветградского уезда 1883-1885 годов» записано: «Шендерівка(Федорівка) – поселення давнє, між балками Троянна і Крута. Населення - поміщицькі селяни. Із них: селян – 106 чоловік, міщан – 2 чоловіки, євреїв – 4 чоловіки, дворян – 3 чоловіки, мужчин - 314, женщин – 306; 4 дома і 107 хат». Домом вважався будинок, що стояв на фундаменті і був покритий не соломою.

      У 1773 році цариця Катерина остаточно розгромила Запорізьку Січ. Козаки пішли вниз по Дніпру з метою заснувати нову Січ, та для цього їм потрібно було перейти кордон із Річчю Посполитою, що проходив по Синюсі. Тож, зупинившись у мальовничому поселенні на березі Синіх Вод, козаки відправили послів до Варшави, щоб одержати від польського короля дозвіл на перехід кордону.

   Дорога в обидва кінці зайняла два місяці, та ще чотири місяці посланці чекали прийому короля. А коли повернулися, то отримали таку відповідь: «Козаки можуть перейти кордон, але без коня, шаблі і мушкета». А що ж то козак без зброї? Козаки стояли біля села, у якому були дівчата-степовички, і не одне козацьке серце забилося по-собливому. Тому частина козаків залишилась у мальовничому поселенні на березі Синіх Вод, і вони стали гречкосіями.

  Так виникло нове поселення по імені козака Федора чи Федірка – Федорівка. Поряд поселення козак Петруш, і сільце назвали Петрушевою. Не йти на нове місце Січі вирішила і частина духовенства. Як наслідок – село Попівка, а урочище, нижче Попівки, називається Чернече. А згодом цариця Катерина подарувала ці плодючі землі і село та призначила управляючим румуна Шандора, тому село почало називатися Шендерівкою. Якраз про це свідчить запис «Подворной переписи Елисаветградского уезда 1883-1885 годов».

    У 1918 році у Шендерівці було установлено радянську владу. Після революції село стало називатися Федорівкою.

   У 1928 році тут було створено два колгоспи – імені Кірова та імені Молотова.

   У голодні 1932-1933 роки померли від голоду 174 жителі, 67 сімей. Тоді селян дуже виручила Синюха, річка-годувальниця. На одну вулицю припадало по одній корові. Кожній сімї раз у тиждень діставалася склянка молока.

     А в серпні 1941-го року на берегах Синюхи в оточення потрапили 6-та та 12-та армії під командуванням Понєдєліна та Музиченка. Тоді сині води ріки були червоними від крові наших захисників. Тисячі наших воїнів загинули на її берегах. У Попівці цілий куток кладовища займає поховання безіменних солдатів, а у Федорівці та Новомихайлівці вони сплять у братських могилах. Із Федорівки 161 житель пішов на фронти Великої Вітчизняної війни, 84 з них загинули в боях. У сімї Загребельної Соломії Дмитрівни чоловік помер від голоду у 1933 році, а три її сини загинули на війні 1941-1945 років. Вічна пам'ять про захисників живе у серцях їх односельчан.

   До революції, приблизно у 1906 році, у селі були побудовані млин і школа. За радянських часів від Тишківки до Федорівки прокладена асфальтована дорога. У селі побудовано нову школу, Будинок культури з кінотеатром, ФАП, дитсадок, кілька магазинів. Чимало зусиль для створення міцного, багатогалузевого господарства доклав повоєнний голова колгоспу Іван Іванович Шевченко.

    24 серпня 2007 року, у День Незалежності України, одне із мальовничих сіл нашого Добровеличківського району Кіровоградської області Федорівка відзначало свою 230-ту річницю з дня свого народження.

    1777 рік став початком відліку життя села з того часу, як воно отримало офіційну назву Федорівка і було занесене до імперського реєстру сіл Малоросії.

   У день святкування ювілею села було згадано земляків, що роз’їхалися по світу і отримали всенародне визнання за свою самовіддану працю: С.І.Шепелюка, М.І.Шепелюка, Л.М.Чилікіна, О.О.Іваніченка, І.А.Романенка, А.О.Загребельного, В.Д.Шевченка, О.Д.Романенко, Н.І.Кириченко, К.А.Іваніченко, Л.С.Палій.

   У цей день звучали вірші авторки цих рядків і пісні на її слова про рідну Федорівку.

  А ще демонструвалися роботи відомого своїм неповторним талантом художника А.Т.Токаренка, творіння золотих рук якого надихають на добро і любов до рідного краю, до своїх земляків.

    Річка Синюха закарбувала у своїй пам’яті всі історичні миті села Федорівки, щоб колись розповісти про гордий степовий народ, що жив на безмежних просторах біля голубої степової артерії.

   Дай Бог тобі, народе, сили волі і духу, щоб вижити та продовжувати свій рід у праправнуках – і так вічно.

Людмила Зарудяна (Палій) «Село на березі Синюхи». З історії села.

Житомир: «Полісся», 2012 рік

Розм.: Т.Сивак, методист ВОМСКТ ВК Тишківської с/р

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь