Тишківська сільська рада

Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Туристичний маршрут вихідного дня по території Федорівської сільської ради

Дата: 04.03.2021 12:00
Кількість переглядів: 585

«Завітайте на Федорівську землю!»

(Взято з архіву Добровеличківського краєзнавчого музею http://dv.kr-admin.gov.ua/cultur/turuzm/2558-zavtayte-na-fedorvsku-zemlyu-turistichniy-marshrut-vihdnogo-dnya-po-teritoryi-fedorvskoyi-slskoyi-radi.html)

Поселення трипільської культури та пам’ятка природи «Балка «Куца» біля с. Новомихайлівка (екскурсія 40 хв.)

пішохідна екскурсія берегом Новомихайлівського ставка (екскурсія 40 хв.)

- переїзд у с. Федорівка (10 хв.) - екскурсія до пам’ятки природи «Козацька скеля» (берег річки Синюха (екскурсія 20-30 хв.),

- відвідування майстерні самодіяльного художника, майстра декоративно-ужиткового мистецтва А. Токаренка (30-40 хв.)

- відпочинок на березі річки Синюха

Екскурсія вихідного дня захоплююча подія в житті кожної людини. Адже, територія Тишківської громади – край з благодатним кліматом, чудовими місцями відпочинку, де туристи зможуть оглянути пам’ятки природи і археології.

Маршрут пролягає по одному з наймальовничіших куточків Тишківської ОТГ - території Федорівської сільської ради, що включає села Федорівку, Показове, Попівку та Новомихайлівку.

Біля с.Новомихайлівка Федорівської сільської ради розташоване заповідне урочище «Балка Куца». Природний стан зберігся у частині балки від її верхньої залісненої ділянки, яку в народі називають Макітра за її круглу форму, до греблі, яка відділяє балку від ставу. У верхній частині схилів трапляються фрагменти угрупувань ковили колосистої, занесеної до «Червоної книги України». Балка має досить широке плескате заболочене днище. Місцями на трохи увігнутих частинах схилів вони утворюють схилові, так звані плащові болота. У Лісостепові та Степові зонах України такі болота зустрічаються дуже рідко. На Кіровоградщині таке болото виявлене вперше.

Особливістю балки є наявність на її днищі декількох джерел - «Вовчі джерела» та «Козацьке джерело», легенди про які передаються з покоління в покоління. Одна з них пов’язана із закликанням дощу. Якщо літом довго немає дощу, треба розкопати Вовче джерело. А з «Козацького джерела» обов’язково потрібно напитись води, щоб була сила козацька, щоб щастило в дорозі, і були легкими перемоги.

Зберігає Балка «Куца» на схилах своїх, козацькі скарби та клейноди, котрі, за легендою, глибоко закопали козаки після буремних подій 1775 року.

На території Балки «Куца» у 1979 році археологами виявлено Поселення трипільської культури – одного з найбільш яскравих феноменів в енеоліті Південно-Східної Європи V – IVтис. до н.е. та визначено, що тут заселялись ранньотрипільські племена.

Пропонуємо екскурсію берегом Новомихайлівського ставу, на якому десятки унікальних скель.

Найбільша гордість місцевих жителів – Синюха, одна з найбільш екологічно чистих річок України.

Сотні років р. Синюха несе свої води скелястими берегами, де кожна скеля має свою назву та свою легенду: скеля Дукната, Королівські скелі та ін. Багато скарбів зберігає річка і її береги. Багато історичних подій відбулося на берегах Синюхи. Річка була свідком боїв з монголо-татарами, військами Речі Посполитої, нацистською армією у серпні 1941 року, рятувала від смерті в голодні роки.

По річці будували млини. Збереглися частина мурів та жорна одного млина, побудованого у 1905 році, а скелю біля млина називають Мельницькою.

Майже кожне місце на Федорівський землях має свою назву: урочище «Чернече», Карпів брід, Тихонова балка. На території Федорівської сільської ради два штучно насаджені соснові ліси та мішаний ліс, які мають теж свої назви - Фонтіїв ліс та ліс Печений.

Продовжуємо знайомство з Федорівською територією після переїзду в село Федорівка біля пам’ятки природи «Козацька скеля», унікальність якої, як ділянки із специфічною рослинністю, і як геологічного утвору, а також пам’ятки, що пов’язана з історичними переказами. Місцеві жителі називають її ще Романової скелею та розповідають про легенди нещасливе кохання.

Федорівська земля багата не тільки славною історією, прекрасними краєвидами, а й талановитими людьми.

Запрошуємо завітати на гостини до самодіяльного художника, майстра декоративно-ужиткового мистецтва Анатолія Тимофійовича Токаренка.

А. Токаренко - один із найбільш яскравих і талановитих наших сучасників. Він не лише чудовий художник, фотограф, чеканник, мебляр, різьбяр, а й музикант і поет. У творчому доробку автора більше 100 картин серед яких портрети, натюрморти, та головною темою його творчості все ж залишається дивовижні і неповторні пейзажі федорівської природи.

Неодноразово картини майстра виставлялись у Федорівському сільському клубі, а 2005 року в Добровеличківському районному краєзнавчому музеї було відкриту першу персональну виставку робіт Анатолія Тимофійовича Токаренка під назвою «Барви рідного краю».

У 2008-2013 роках роботи Анатолія Тимофійовича експонувались у с. Карбівка на виставках живопису та декоративно-ужиткового мистецтва у рамках проведення фестивалю української народної творчості «Степограй».

У 2011 році був учасником виставки декоративно-ужиткового мистецтва та живопису «Мистецтво села Федорівки».

У 2009, 2013 та 2016 роках у виставковому залі районного краєзнавчого музею презентовано ще три персональні виставки А. Токаренка.

У 2014-2016 роках брав участь у виставці-ярмарку виробів майстрів Добровеличківщини «Різдвяний ярмарок».

Художник був неодноразово учасником обласних та Всеукраїнських виставок образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.

Туристам пропонується відпочинок на березі р. Синюха, ночівля, за бажанням, у власних наметах.

Ось така вона Федорівська земля багата загадками, легендами та талановитими людьми, щиро запрошує на гостини і відкриє свої таємниці тим, хто хоче їх розгадати.

Фото без опису

більше фото тут: http://tyshkivska.gromada.org.ua/album/6623/

Розм: Тетяна Сивак, методист ВОМСКТ ВК Тишківської с/р.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь