Тишківська сільська рада

Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Дата: 08.03.2024 10:28
Кількість переглядів: 89

   24 березня - всесвітній день боротьби з туберкульозом. Панічно боїмося китайського короновірусу, який перекинувся на Європу, і водночас нехтуємо реальною небезпекою. За даними ВООЗ щороку в світ на ТБ хворіють майже 10 млн. людей і 2 млн. помирає. Третина населення - інфікована мікобактерією туберкульозу! В Україні - епідемія ТБ, близько 30 тис. хворих на активні форми! 5-7 тис. щороку помирає від ТБ! Високий рівень стійких форм ТБ! Ця хвороба - справжня загроза людству! Туберкульоз - проблема соціальна, бо віддзеркалює економічний стан та благополуччя населення, розвиток охорони здоров'я та фтизіатричної служби. Але від медиків успіх у боротьбі із ТБ залежить на 15-20%, решта від рівня життя людей. А тому - кожен подбайте про себе! Тільки міцна імунна система, добре харчування, здоровий спосіб життя, запобігання контакту з хворим, щеплення БЦЖ новонароджених зможе вберегти вас від цієї небезпечної недуги!

Фото без опису


     Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання що забирає мільйони людських життів у всьому світі. З ним пов'язані значні економічні та соціальні наслідки. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я від цієї запобіжної та виліковної хвороби кожен день помирає майже 4500 осіб та близько 30000 чоловік захворюють нею. Згідно з оцінками, з 2000 року завдяки глобальним зусиллям по боротьбі з туберкульозом було врятовано 54 мільйони життів, а показник смертності від туберкульозу скоротився на 42%.

     У той час, як загальні показники захворюваності на туберкульоз в усьому світі поступово знижуються, в деяких країнах вони продовжують рости. Наша країна – одна зі світових країн-лідерів по туберкульозу, зокрема з множинною лікарською стійкістю, яка не піддається лікуванню деякими найбільш ефективними протитуберкульозними препаратами.

     Чернігівська область залишається регіоном з високим рівнем поширення туберкульозу серед областей України. Саме тому, питання протидії епідемії захворювання є пріоритетним напрямком у сфері охорони здоров'я та соціального розвитку Чернігівщини та визначені як стратегічно важливі.

Протягом останніх років спостерігається тенденція до зниження захворюваності на туберкульоз. Однак, рівень захворюваності на туберкульоз, у т.ч. і на хіміорезистентний, залишається високим. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення хворих за медичною допомогою, пізнє виявлення хвороби та хворих з ко-інфекцією (туберкульозом/ВІЛ-інфекцією/СНІДом), що зумовлює високий рівень смертності від туберкульозу у хворих на СНІД.

     Епідемічна ситуація щодо захворюваності на туберкульоз залишається напруженою, хоча протягом 2018 року вона знизилась на 20%, в порівнянні із 2017 роком та залишається вищою середньообласних показників на 24% (75,1 на 100 тис. проти 57,5 на 100тис.). У 2018 році зареєстровано 23 нових випадки туберкульозу, у 6 хворих встановлено хіміостійку форму захворювання, 14 осіб (63,6%) є бактеріовиділювачами, кожен 3-й хворий – із деструкцією легеневої тканини. 95% захворівших – це соціально-незахищені верстви населення (непрацюючі працездатного віку та пенсіонери).

     Найбільше хворих проживає в селах Плиски, Високе,  Ядути, Комарівка та районному центрі. 57% захворівших – сільські жителі.

     В районі, як і по всій області, надзвичайної актуальності  набула проблема захворюваності та смертності від туберкульозу в поєднанні з ВІЛ-інфекцією (кожен 6-й хворий). А за статистичними даними у 50% ВІЛ-інфікованих причиною смерті є туберкульоз.

     Зараження туберкульозом людини в основному відбувається повітряно-крапельним (з частинками мокротиння, слини хворого при кашлі, чханні) шляхами передачі. Для інфікування людині досить вдихнути лише незначну кількість таких бактерій. Сприяють розвитку хвороби незбалансоване харчування та ослаблений імунітет. Перші ознаки розвитку туберкульозу у людини: прогресуюча та безпричинна втрата ваги, слабкість, апатія, підвищення температури тіла, кашель з виділенням мокроти.

     Біля однієї чверті населення світу мають латентний туберкульоз, при якому люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати. Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 5-15%. Однак люди з ослабленою імунною системою, наприклад з ВІЛ-інфекцією, недостатністю харчування, діабетом і деякими хронічними захворюваннями та люди, що мають шкідливі звички більш схильні до захворювання. Вживання тютюну значно підвищує ризик захворювання на туберкульоз та смерті від нього (7,9% випадків захворювання на туберкульоз у світі пов'язане з курінням).

     Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, хвороба  тривалий час може мати прихований перебіг, в наслідок чого захворівший не звертається своєчасно за медичною допомогою та передає бактерії іншим людям (за рік, людина хвора на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими контактує). У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в організм людини, починає розмножуватися в легенях або інших органах – нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах. Через деякий час захворівший починає відчувати нездужання – кашель, лихоманку, слабкість, рясне потовиділення вночі, безпричинну втрату ваги тощо. Кровохаркання, задишка, біль в грудній клітці – більш пізні симптоми. Поява двох або більше ознак – привід звернутися до лікаря.

     Для стабілізації захворюваності по туберкульозу в районі проводяться заходи, спрямовані на активне виявлення та профілактику захворювання.

     Профілактика з метою раннього виявлення хворих на туберкульоз серед дорослого населення проводиться рентгенівським методом (флюорографія органів грудної порожнини), за 2018 рік флюорографічними оглядами охоплено 9370 осіб, що становить 83% до річного плану, в т.ч. осіб із групи ризику – 1681, виявлено 4 хворих, що становить 0,04% від обстежених.

     На базі клініко-діагностичної лабораторії ЦРЛ проводиться бактеріоскопічне діагностика туберкульозу, працює пункт збору мокроти. В 2018 році із 115 обстежених методом мікроскопії мазка мокротиння виявлено 6 хворих, або 5,2% від обстежених (по області – 3,3%), в той час як    методом ФГ виявлено лише 0,04% хворих. 

З метою ранньої діагностики туберкульозу серед дитячого населення району проводиться обстеження методом туберкулінодіагностики. Відсоток обстежених дітей методом туберкулінодіагностики в 2018 році складає 78,0%, забезпечення туберкуліном – 100,0%.

     В 2018 році захворівших на туберкульоз дітей та підлітків не виявлено, тоді як в 2017 році захворіло 3 малолітніх дітей та 2 підлітки. В області в  2018 році захворіло на туберкульоз 18 дітей.

     За результатами обстеження сформована група ризику - 46 дітей по захворюванню на туберкульоз,  20 або 43,5% призначений і  проведений курс профілактичного лікування для попередження захворюваності на туберкульоз, 2 дітей направлено на стаціонарне лікування в ЧОПТД.

     Є можливість оздоровити всіх дітей, які перебувають у контакті з тубхворими та дітей із групи ризику по захворюваності в санаторно-курортних закладах.

     В 2018 році оздоровлено 37 дітей в санаторіях МОЗ – Косів, Одеса та місцевому протитуберкульозному санаторії „Зелений гай‟.

     Туберкульоз можна лікувати та виліковувати. Ефективне лікування призводить до припинення подальшого поширення випадків захворювання та попередження інфікування здорового населення мультирезистентним туберкульозом.

     При своєчасному виявленні захворювання, належному забезпеченні та відповідальному прийомі ліків переважна більшість випадків туберкульозу завершується одужанням. При лікуванні туберкульозу, найважливіше, щоб людина приймала ліки строго за суворою схемою, призначеною лікарем.

     Успішність боротьби з епідемією, зниження захворюваності та смертності від туберкульозу залежить від особистої позиції окремої людини. Кожен повинен  розпочинати з себе, зі свого способу життя, щорічно проходити флюорографічне обстеження, намагатися вживати корисну та збалансовану їжу, займатися фізичною культурою та спортом, відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися правил особистої гігієни тощо. І найважливіше: при перших же ознаках захворювання негайно звертатися за допомогою до медиків, щоб своєчасно розпочати лікування та не допустити подальшого поширення небезпечної недуги.

 

 

Лікар-фтизіатр                                                                                                 А.В.Жбанова


Туберкульоз. Запитання та відповіді.

Як відбувається зараження?

Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на туберкульоз легень, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з мокротинням при кашлі, чханні та розмові. Також, заразитися можна через вживання молока від інфікованих або хворих на туберкульоз корів. Зараження контактно-побутовим шляхом, зазвичай, відбувається при зіткненні людини із забрудненими мокротою хворого предметами (одяг, білизна, рушник, посуд, зубна щітка, носовичок тощо). Найбільша небезпека – від людей, які хворіють на відкриту форму туберкульозу (в їх мокроті знаходиться багато туберкульозних паличок).

Чинники, що знижують специфічний імунітет та сприяють розвитку захворювання при контакті з інфекційним агентом:

 • тютюнопаління, як фактор розвитку захворювань бронхолегеневої системи, що послаблює місцевий імунітет;
 • непомірний прийом алкогольних напоїв;
 • всі види наркоманії;
 • схильність до хвороб дихальної системи через наявність аномалій будови, частих захворювань в анамнезі, наявності хронічних запальних процесів в органах дихання;
 • хронічні захворювання і вогнища запалення в інших органах та тканинах;
 • цукровий діабет, ендокринні захворювання;
 • незбалансоване харчування, недостатність вітамінів поживних речовин;
 • невротичні порушення, депресивні стани, низька стресостійкість;
 • період вагітності;
 • несприятливі соціально-побутові умови.

Симптоми, які можуть сигналізувати про розвиток хвороби і які не варто ігнорувати:

 • підвищена стомлюваність, слабкість, особливо виражена в ранкові години, зниження працездатності, поганий сон, втрата апетиту;
 • безпричинна втрата ваги;
 • тривале підвищення температури тіла (37,5-38°С), частіше ввечері або в нічний час, сильне потовиділення та озноб вночі;
 • кашель є постійним симптомом туберкульозу легенів. На початку хвороби кашель сухий, наполегливий, загострюється вночі та вранці. При подальшому розвитку хвороби він стає вологим з виділенням мокроти. Присутність кашлю більш ніж 3 тижні має насторожити і стати причиною звернення до лікаря;
 • кровохаркання – одна з важливих ознак туберкульозу легенів, яка  з'являється при інфільтративному туберкульозі, а також при інших формах цієї хвороби;
 • специфічний рум'янець та блиск в очах;
 • поява задишки при невеликих фізичних навантаженнях.

Якщо ви помітили у себе декілька таких симптомів, обов’язково зверніться до вашого лікаря або лікаря-фтизіатра!

Як можна виявити туберкульоз?

З метою раннього виявлення туберкульозу, дітям та підліткам необхідно робити туберкулінову пробу (реакцію Манту). Дорослі та підлітки, починаючи з 15-річного віку, повинні перевіряти свої легені за допомогою флюорографічного обстеження один раз на рік.

Що треба робити, щоб не захворіти?

 • вести здоровий спосіб життя: дотримуватися правил особистої гігієни, режиму труда та відпочинку, займатися фізичною культурою та/або спортом, не палити і не зловживати алкоголем;
 • докладати зусиль, щоб харчування родини було якомога повноціннішим;
 • проводити систематичне вологе прибирання, провітрювати його, не допускати накопичення пилу;
 • стежити за обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ при народженні дитини, в 7 та 14 років (при відсутності протипоказань);
 • намагатись обмежувати контакти з хворими на туберкульоз, оберігати немовлят та маленьких дітей від контактів з незнайомими людьми (відвідування ринків, магазинів тощо);
 • не допускати контакту дітей з родичами, хворими на туберкульоз, не брати із собою дітей при відвідуванні хворого на туберкульоз у лікарні;
 • утримуватись від купівлі продуктів на стихійних ринках. При вживанні м’яса та молока обов’язково піддавати їх термічній обробці.

Що робити, якщо в домі є хворий на туберкульоз?

У сім’ях, де вже є хворий на туберкульоз, необхідно виконувати санітарно-гігієнічні правила: мати окремий посуд усім членам сім’ї, свої предмети особистої гігієни, мокроту збирати в окремий посуд і дезінфікувати.

Пам’ятайте! При своєчасному виявленні та лікуванні туберкульоз виліковний, тому не забувайте щорічно проходити профілактичні медичні огляди та при появі підозрілих симптомів звертатися до лікаря!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь